Boekgegevens
Titel: Regelmatig en onregelmatig: de vervoeging der werkwoorden in het Fransch voor scholen met uitgebreid leerplan ...
Auteur: Thiel, L.L. van
Uitgave: Purmerend: J. Muusses, 1897
Auteursrechten: Zie auteursrechten
Citeerinstructie: Bijzondere Collecties van de Universiteit van Amsterdam, UBM: Obr. 8268
URL: https://schoolmuseum.uba.uva.nl/bookid/LCSM_201899
Onderwerp: Taal- en letterkunde naar afzonderlijke talen: Franse taalkunde
Trefwoord: Frans, Werkwoorden, Vervoegingen, Leermiddelen (vorm)
Bekijk als:      
Scan: Afbeeldinggrootte:
   Regelmatig en onregelmatig: de vervoeging der werkwoorden in het Fransch voor scholen met uitgebreid leerplan ...
Vorige scan Volgende scanScanned page
13
3« voor den Indicatif Prés€)it in is, is, it, iss^^,
4® voor den Indicatif Imparfait in iss«/.*?, issflis; issait, issïo?^.'^,
iss/es:, iSBaie^it;
5® voor den Passé défini in is, is, it, tmes, ites, irent;
(Het enE. van dezen tijd stemt dus met dat van den Ind.
Prés. overeen).
6® voor den Futur in irai, iras, ira, irom, irez, iront;
7® voor den Conditionml Présent in irais, irais, irait, irions,
iriez, iraient;
8« voor den Impératif in is, issows, iss^'^;
9® voor den Subjonctif Présent in iss^, isses, isse, issions,
issiez, issent;
10® voor den Subjonctif Imparfait in isse, isses, U, issionsy.
issiez, issent.
{Prés, du Subj, en Imp. du Subj. stemmen dus volkomen
overeen, behalve in den pers. enk.).
Deze uitgangen komen dus achter den stam.
Welk verschil is er tusschen de uitgangen, die bij de P
en die, welke bij de vervoeging achter den stam komen
in het Part. prés., den Ind. Prés. Plur., den Ind. Imparfait,
den Impératif Pluriel en den Subj. Présent?
Hoe noemt men den stam -f- iss? (Zie onder model II).
Welk verschil is er tusschen de uitgangen, die bij de P
vervoeging achter den stam komen in het Part. prés., den
Ind. Prés. Plur., den Ind. Imparfait, den Impératif Pluriel en
den Subj. Présent en die, welke in diezelfde vormen bij de
2e vervoeging komen achter den verlengden stam ?
Wij zien bij de 3® vervoeging, dat de uitgang evoir aldus
verandert :
1® voor het participe présent in evant ;
2® voor het participe passé in u;
3® voor den Indicatif Présent in ois, ois, oit, evom, evez, oivent;
4® voor den Indicatif Imparfait in evais, evais, evait, evions,
eniez, evaient-,